Dobre deale z Trumpem

“Dziękuję, jesteście wspaniali, ale wstańcie już z kolan” *

Wizyta amerykańskiego prezydenta stała się wielkim przedstawieniem w publicznych mediach.I dobrze- przecież nie codziennie przyjeżdża do nas głowa największego państwa na świecie. Dlatego też budowanie odpowiedniego nastroju było na miejscu. Tylko, że zapomniano o jednej zasadzie- aby nie przesadzić. Uwielbienie godne papieża było widoczne w każdej podawanej informacji. Cały kraj, ba, cały świat obiegły piękne zdjęcia i nagrania ze spotkania polskiego i amerykańskiego prezydenta. Niestety, kolejne przekazy pokazywały jedynie gesty, które oczywiście były ważne, ale ciągle czegoś brakowało.

Dobry deal

Moim zdaniem, media i politycy zapomnieli, że Donald Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych i to interesy Amerykanów będzie zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Kilkoma ciepłymi wypowiedziami i kilkoma miłymi gestami, sprzedał trochę rakiet i potwierdził dostawy gazu, za który my jako Polacy zapłacimy (tu rodzi się dodatkowe pytanie, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi: “ile?”). Podsumowując więc- Donald Trump może zaliczyć wizytę w Polsce do udanych. Nie tylko umocnił wpływy amerykańskie w Europie Środkowej, lecz także zarobił, czyli spełnił swoje zadanie idealnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że Donald Trump zachował się przyzwoicie wobec Polaków w kwestii wizowej- po prostu już jej nie poruszał.

Piękne przemówienie

Ale ta wizyta miała też wymiar ideologiczny. Niewątpliwie gładki przebieg odwiedzin Donalda Trumpa i jego łechcące polskie ego wypowiedzi wlały w serca wielu wiarę, że sojusz z Ameryką będzie się rozwijał na równych zasadach. Piękne i przemyślane przemówienie dały nam szczyptę nadziei, iż nie będziemy osamotnioną wyspą, broniącą Europę przed nowymi zagrożeniami. Pojawiała się również nadzieja, że oprócz oficjalnych uścisków rąk, za kulisami miały miejsce poufne i konkretne rozmowy na temat naszego bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej, o ustaleniach z których będziemy się dopiero dowiadywać. Wielu wierzy, że Szczyt Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa, wskazał, iż powoli stajemy się liderem centralnej części Europy. Niestety konkretów było niewiele. Pozostała nam więc nadzieja, że za kwiecistymi słowami kryje się coś więcej. Niestety, tylko nadzieja.


* Cytat ze sławnego mema z wizyty Donalda Trumpa w Polsce:

Komentarze

Popularne posty